Biblia Gutenberga: Badania i konserwacja w Pelplinie w świetle Tradycji
Artykuł Polskiej Agencji Prasowej (PAP) z dnia 1 kwietnia 2025 roku, relacjonuje badania i konserwację Biblii Gutenberga przechowywanej w Pelplinie. Skupia się na wypowiedziach profesora Juliusza Raczkowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, koordynatora zespołu badawczo-konserwatorskiego, który dzieli się szczegółami dotyczącymi materiałów użytych do wykonania Biblii oraz unikalnych cech egzemplarza pelplińskiego.
Krytyczna analiza wartości historycznej i artystycznej
Z perspektywy wiary katolickiej wyznawanej integralnie, doceniamy wartość historyczną i artystyczną Biblii Gutenberga jako świadectwa epoki. Należy jednak pamiętać, że sama wartość materialna i artystyczna nie przesądza o wartości duchowej. Biblia, jako Słowo Boże, zasługuje na szacunek i troskę, ale nie można zapominać o jej nadrzędnym celu: prowadzeniu dusz do zbawienia.
Artykuł koncentruje się na technicznych aspektach wykonania Biblii, takich jak użyte materiały i techniki drukarskie. Profesor Raczkowski podkreśla, że Gutenberg używał drogich i wysokiej jakości materiałów, takich jak cynober, azuryt i dębina bałtycka. Z punktu widzenia integralnej teologii katolickiej, dbałość o piękno i trwałość przedmiotów sakralnych jest godna pochwały, ponieważ przyczynia się do oddawania czci Bogu. „Decet domum tuam, Domine, sanctitudo in longitudinem dierum” (Domowi Twemu, Panie, przystoi świętość po wszystkie dni) – jak śpiewamy w psalmie (Ps 93,5).
Błędy drukarskie jako fenomen?
„Na marginesie pod lewą szpaltą na 46 karcie pierwszego tomu Biblii widnieje niewielki czarny ślad. Jest to odbicie czcionki, która musiała wypaść w trakcie pracy z rąk drukarza – ślad ma bowiem ten sam skład pierwiastkowy co farba drukarska. I dziś ten błąd drukarski jest absolutnym fenomenem, bo nie zachowały się żadne czcionki średniowieczne, a on dokumentuje ich kształt i rozmiar”
Profesor Raczkowski uznaje błąd drukarski za „absolutny fenomen”. Z perspektywy katolickiej, błędy drukarskie, choć interesujące z historycznego punktu widzenia, nie mają wpływu na wartość duchową i doktrynalną Biblii. Ważniejsze jest, aby tekst Pisma Świętego był wierny oryginałowi i przekazywał niezmienne prawdy wiary. Jak naucza Sobór Trydencki, Pismo Święte należy interpretować zgodnie z Tradycją Kościoła i nauczaniem Ojców Kościoła.
Odrzucenie Nowinek Posoborowych
W artykule brak odniesień do kwestii wiary i moralności. Skupia się on wyłącznie na materialnych aspektach Biblii Gutenberga. Z perspektywy sedewakantystycznej, jest to typowe dla współczesnego świata, który odrzuca Boga i koncentruje się na rzeczach doczesnych. Należy pamiętać, że Biblia jest przede wszystkim Słowem Bożym, które ma prowadzić nas do zbawienia. Nie można jej sprowadzać jedynie do roli zabytku kultury lub obiektu badań naukowych.
Należy ubolewać, że w obecnych czasach, nawet w kontekście tak cennego zabytku jak Biblia Gutenberga, pomija się aspekt duchowy i religijny. Zamiast tego, promuje się świeckie podejście, które redukuje wiarę do poziomu kultury i historii. Jest to symptom głębokiego kryzysu, który dotyka Kościół i świat. Jak pisał św. Pius X w encyklice Pascendi Dominici gregis, modernizm, czyli synteza wszystkich herezji, dąży do zniszczenia wiary i zastąpienia jej naturalizmem i racjonalizmem.
Konieczność powrotu do Tradycji
Jedynym lekarstwem na ten kryzys jest powrót do Tradycji katolickiej, do niezmiennej nauki Kościoła, która była głoszona przez wieki. Należy odrzucić wszelkie nowinki teologiczne i pastoralne, które pojawiły się po 1958 roku, a które prowadzą do relatywizmu doktrynalnego i moralnego. Tylko w ten sposób możemy zachować wiarę i przekazać ją przyszłym pokoleniom.
W kontekście Biblii Gutenberga, należy pamiętać, że jest ona świadectwem wiary naszych przodków, którzy wierzyli w niezmienne prawdy Ewangelii. Powinniśmy czerpać z niej inspirację i uczyć się od nich wierności Bogu i Kościołowi. Niech przykład św. Atanazego, który walczył z herezją ariańską, będzie dla nas wzorem w obronie wiary katolickiej.
Fałszywy ekumenizm i dialog
Artykuł nie wspomina o ekumenizmie, jednak w kontekście współczesnych tendencji, należy przestrzec przed fałszywym ekumenizmem, który dąży do zacierania różnic doktrynalnych między religiami. Katolicy powinni dążyć do nawracania innowierców na prawdziwą wiarę, a nie do kompromisów z błędami. Jak naucza św. Paweł: „Oportet haereses esse, ut qui probati sunt, manifesti fiant in vobis” (Potrzeba, żeby były herezje, aby ci, którzy są wypróbowani, stali się jawni wśród was) (1 Kor 11,19).
Podsumowując, artykuł o badaniach i konserwacji Biblii Gutenberga w Pelplinie, choć interesujący z historycznego i artystycznego punktu widzenia, pomija aspekt duchowy i religijny. Z perspektywy wiary katolickiej wyznawanej integralnie, należy pamiętać, że Biblia jest przede wszystkim Słowem Bożym, które ma prowadzić nas do zbawienia. Należy odrzucić wszelkie nowinki posoborowe i powrócić do Tradycji katolickiej, aby zachować wiarę i przekazać ją przyszłym pokoleniom.
Za artykułem: (biblia.wiara.pl) Ekspert o badaniach i konserwacji Biblii Gutenberga z Pelplina
Data artykułu: 01.04.2025