Syria: męczeńska śmierć wiernych w Damaszku
Portal KAI (22 czerwca 2025) donosi o samobójczym zamachu w kościele św. Eliasza w Damaszku, w wyniku którego śmierć poniosło co najmniej 30 osób. Zamachowiec, powiązany z tzw. Państwem Islamskim, najpierw strzelał do wiernych, a następnie zdetonował ładunek wybuchowy.
Analiza tego tragicznego wydarzenia musi być przeprowadzona z perspektywy integralnej wiary katolickiej. Przede wszystkim należy podkreślić, że męczeńska śmierć za wiarę jest najwyższym świadectwem miłości do Chrystusa. Jak mówi św. Cyprian: „Pan pragnie, abyśmy należeli do Niego, i chce, abyśmy byli z Nim; prosi nas, abyśmy szli za Nim, i obiecuje nam, że będziemy z Nim”. Wierni, którzy zginęli w kościele św. Eliasza, oddali swoje życie w imię Chrystusa, stając się tym samym męczennikami.
Należy jednak stanowczo potępić akt terroru, który doprowadził do tej tragedii. Terroryzm, niezależnie od motywacji, jest złem moralnym, sprzecznym z prawem Bożym i naturalnym. Jak naucza Kościół, życie ludzkie jest święte i nienaruszalne, a każdy akt przemocy, który prowadzi do jego zniszczenia, jest grzechem ciężkim.
„Do samobójczego zamachu doszło dziś w kościele św. Eliasza w dzielnicy Dwelaa na przedmieściach Damaszku. Spowodował on co najmniej 30 ofiar ofiar śmiertelnych. Według syryjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych zamachowiec związany z tzw. Państwem Islamskim zaczął strzelać do osób znajdujących się w świątyni, po czym odpalił ładunek wybuchowy, który miał w kamizelce, tzw. pas szahida.”
Z perspektywy wiary katolickiej wyznawanej integralnie, tzw. Państwo Islamskie jest organizacją heretycką i antychrześcijańską, która pod płaszczykiem religii szerzy nienawiść i przemoc. Jej działania są sprzeczne z nauczaniem Chrystusa, który nakazywał miłość bliźniego i przebaczenie wrogom. Pius XI w encyklice *Mortalium animos* potępił tych, którzy pod pozorem religii szerzą błędy i fałszywe nauki.
W kontekście tego wydarzenia należy również zwrócić uwagę na sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Od wielu lat są oni prześladowani i dyskryminowani, a ich życie i bezpieczeństwo są zagrożone. Kościół katolicki zawsze stawał w obronie prześladowanych chrześcijan, wzywając do poszanowania ich praw i wolności religijnej. Pius XII w swoich licznych przemówieniach i listach apelował o pokój i sprawiedliwość dla wszystkich narodów, w tym dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Należy pamiętać, że prawdziwy pokój może być zbudowany tylko na fundamencie prawdy i sprawiedliwości. Jak naucza św. Augustyn: „Pokój wszystkich rzeczy to porządek”. Porządek ten zakłada poszanowanie praw Bożych i naturalnych, a także sprawiedliwe traktowanie wszystkich ludzi, niezależnie od ich wyznania czy pochodzenia.
W obliczu tragedii w Damaszku, katolicy powinni modlić się za ofiary zamachu, za ich rodziny i bliskich, a także za wszystkich prześladowanych chrześcijan na świecie. Powinni również wzywać do nawrócenia sprawców przemocy i do zaprzestania aktów terroru. Tylko w ten sposób można zbudować świat, w którym panuje pokój i sprawiedliwość.
Należy odrzucić wszelkie próby relatywizowania zła i usprawiedliwiania przemocy. Zło jest złem, niezależnie od tego, kto je popełnia i jakie są jego motywacje. Jak naucza Kościół, należy zawsze stać po stronie prawdy i dobra, a potępiać kłamstwo i zło.
Współczesny kryzys wiary i moralności, który dotyka również struktury posoborowe, przyczynia się do osłabienia oporu wobec zła. Nauki głoszone przez „Leona XIV” i jego poprzedników, promujące ekumenizm i dialog międzyreligijny, prowadzą do zacierania różnic między prawdą a fałszem, między dobrem a złem. W konsekwencji, wierni stają się bezbronni wobec ideologii, które podważają fundamenty wiary katolickiej.
Dlatego też, w obliczu tragedii takich jak zamach w Damaszku, konieczne jest powrót do integralnej wiary katolickiej, do niezmiennej doktryny i moralności, która była głoszona przez Kościół przed 1958 rokiem. Tylko w ten sposób można odzyskać jasność i pewność w wierze, a także skutecznie przeciwstawiać się złu.
Za artykułem: (ekumenizm.wiara.pl) Syria: samobójczy zamach w kościele w Damaszku
Data artykułu: 22.06.2025