Portal eKAI (26 czerwca 2026) informuje o zapowiedzi XXIII Pieszej Pielgrzymki Świdnickiej na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1–8 sierpnia. Hasłem przewodnim wydarzenia są słowa „Wpatrzeni w Maryję”, a głównym celem – duchowe przygotowanie do Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. „W tym roku hasłem Pielgrzymki będą słowa: «Wpatrzeni w Maryję». Podczas tych «Rekolekcji w Drodze» pielgrzymi będą kontemplować życie Matki Najświętszej i uczyć się od Niej posłuszeństwa Bogu i zasłuchania Słowu, którym jest Jej ukochany Syn, a nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus” – czytamy w tekście. Biskup świdnicki zachęca wiernych do licznego udziału, zarówno w formie fizycznej, jak i duchowej łączności w parafiach diecezji. Zakończenie pielgrzymki zaplanowano na 8 sierpnia na Jasnej Górze, gdzie o godz. 14:30 bp Marek Mendyk przewodniczyć będzie Mszy św. w intencji pielgrzymów i całej diecezji.
Piękny gest, puste dno
Należy oddać sprawiedliwość bpowi Mendykowi: w swoim zaproszeniu używa języka, który przynajmniej z pozoru nie jest językiem nowomowy. Mówi o Maryi, o posłuszeństwu Bogu, o zasłuchaniu w Słowie, o zawierzeniu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. To język, który w przestrzeni medialnej tzw. „kościoła” posoborowego brzmi niemal rewelacyjnie. Jednak właśnie ten pozornie katolickie słownictwo maskuje głęboką pustkę, która jest nieodłącznym elementem całej struktury, w ramach której biskup pełni swoje funkcje.
Brak fundamentu sakramentalnego
W całym artykule, poświęconym wydarzeniu duchowemu, nie znajdujemy ani jednego słowa o sakramencie pokuty, o Najświętszym Sakramencie, o konieczności stanu łaski do owocnego uczestnictwa w takich wydarzeniach. Pielgrzymka jest zaprezentowana jako forma „Rekolekcji w Drodze” – termin bardziej wskazujący na obóz integracyjny niż na właściwą duchowość katolicką. Kontemplacja życia Maryi jest odsłonięta od Tego, który jest źródłem jej godności i mocy zbawiennej. Została zredukowana do pobożnej medytacji o „posłuszeństwie” i „zasłuchaniu”, bez wskazania, że to posłuszeństwo jest możne tylko w łasce uświęcającej, a zasłuchanie w Słowie wymaga prawdziwego kapłana, ważnej spowiedzi i komuni z ważnego kapłana.
Maryja bez Chrystusa
Hasło „Wpatrzeni w Maryję” jest niewinne w swej intencji, ale w systemowym kontekście posoborowym staje się kolejnym przykładem mariologii bez Chrystusa. Maryja jest zapraszana do diecezji, ale kto ją zaprasza? W ostateczności – biskup, który jest sługą struktury, która odrzuciła niezmienną wiarę. Zaproszenie Maryi bez jednoczesnego, wyraźnego zaproszenia Jej Syna – Prawdziwego Kapłana i Ofiary – to kolejny przykład praktyk, które ostatecznie prowadzą do bałwochwalstwa maryjnego. Artykuł nie wspomina o tym, że prawdziwa peregrynacja wymaga prawdziwego kapłana, który w imieniu Chrystusa i z mocą sakramentów może właściwie przyjąć Maryję w sercu wiernych.
Struktury posoborowe a prawdziwa duchowość
Cały artykuł jest uosobieniem duchowego bankructwa, które jest udziałem wszystkich, którzy pozostają w strukturach posoborowych. Mamy do czynienia z pięknym, dobrze zorganizowanym wydarzeniem, które ma wszystkie znamiona duchowej aktywności, ale pozbawione jest fundamentu. To jak budowanie domu na piasku – dom może być piękny, ale bez fundamentów runie przy pierwszej burzy. Burza dla Kościoła trwa od pół wieku i dalej nie ma przerwy. W tej perspektywie pielgrzymka świdnicka jest tylko kolejnym przykładem tego, jak wielu wiernych szuka duchowych doznań poza prawdziwym Kościołem, nie zdając sobie sprawy, że szukają w miejscu, gdzie nie ma już żadnej żywej tętnicy duchowości.
Co naprawdę potrzebują wierni Świdnicy
Wierni diecezji świdnickiej potrzebują przede wszystkim prawdziwego kapłana, który odprawi ważną Mszę Świętą według wiecznego mszału św. Piusa V, spowiedzi w prawdziwym konfesjonale, nauki niezmiennych prawd wiary. Potrzebują prawdziwej kontemplacji Maryi, która prowadzi do Jej Syna, a nie do abstrakcyjnego „posłuszeństwa”. Potrzebuję prawdziwej duchowości, która opiera się na sakramentach, a nie na „Rekolekcji w Drodze”. Dopóki struktury posoborowe nie zostaną porzucone, dopóty takie wydarzenia będą tylko pobożnymi ćwiczeniami, które nie prowadzą do zbawienia.
Apel do nawrócenia
Zwracamy się do wszystkich wiernych, którzy uczestniczą w tej pielgrzymce: nie dajcie się zwieść pięknym hasłom i dobrym intencjom organizatorów. Prawdziwa duchowość nie jest możliwa poza prawdziwym Kościołem, poza ważnymi sakramentami, poza prawdziwym kapłanem. Prawdziwa kontemplacja Maryi prowadzi do Jej Syna, a nie do duchowych uniesień. Prawdziwa peregrynacja do Jasnej Góry powinna być wyprawą do źródła łaski, a nie tylko do miejsca pięknego widoku. Prosimy, zróżniczcie prawdziwą duchowość od jej imitacji. Prosimy, szukajcie prawdziwego Kościoła, który jeden może zaoferować prawdziwe ukojenie i prawdziwą pomoc duchową.
Za artykułem:
Już wkrótce Świdnica, 1-8 sierpniaBp Marek Mendyk: zaprośmy Matkę Najświętszą do Diecezji ŚwidnickiejOd 1 do 8 sierpnia odbędzie się XXIII Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę. W tym roku będzie… (ekai.pl)
Data artykułu: 26.06.2026




