pojednanie

Konferencja biskupów polskich i niemieckich w 2025 roku kwestionująca fałszywą ekumenię i dekonstrukcję katolickiej tożsamości
Kurialiści

Fałszywa ekumenia jako narzędzie dekonstrukcji katolickiej tożsamości

Portal eKAI (18 listopada 2025) relacjonuje konferencję prasową z okazji 60. rocznicy wymiany listów między strukturami posoborowymi Polski i Niemiec. Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, określił orędzie z 1965 r. jako „wizjonerskie”, podczas gdy bp Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, mówił o potrzebie „skutecznego wymiaru etycznego opartego na Ewangelii”. Abp Tadeusz Wojda SAC podkreślał, że „Kościół obu narodów miał odwagę mówić językiem Ewangelii, nie polityki”. Całość utrzymana jest w tonie pseudo-duchowej nowomowy, gdzie pojęcia takie jak „pojednanie” czy „dialog” służą propagowaniu naturalistycznej wizji Europy oderwanej od Sociale Regnum Christi (Społecznego Królestwa Chrystusa).

Grupa modernistycznych "biskupów" w katedrze we Wrocławiu podczas farsy tzw. "pojednania" z Niemcami.
Kurialiści

Fałszywe pojednanie: modernistyczna deformacja prawdy i sprawiedliwości

Portal Opoka relacjonuje obchody 60. rocznicy tzw. Orędzia biskupów polskich do niemieckich z 1965 r., podczas którego padły słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wydarzenie we Wrocławiu z udziałem „biskupów” Polski i Niemiec oraz nuncjusza apostolskiego prezentowane jest jako „dzieło pojednania”, podczas gdy w rzeczywistości stanowi kolejny akt apostazji posoborowej sekty.

Obraz przedstawiający fałszywe ekumeniczne pojednanie 'Papieża' Leona XIV po modlitwie Anioł Pański 16 listopada 2025 roku.
Posoborowie

Ekumeniczne złudzenia Leona XIV a katolicka nauka o pokoju

Portal Gość Niedzielny relacjonuje przemówienie „papieża” Leona XIV wygłoszone po modlitwie Anioł Pański 16 listopada 2025 roku, w którym wspominał on rocznicę tzw. Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku. „Papież” pozdrawiał pielgrzymów polskich, mówiąc: „wspominając rocznicę Orędzia pojednania skierowanego przez biskupów polskich do biskupów niemieckich po II wojnie światowej”. W dalszej części przemówienia padły ogólnikowe wezwania do modlitwy o pokój w kontekście konfliktów w Kongu i Ukrainie, przywołano też współczesnych „męczenników” z krajów takich jak Bangladesz czy Nigeria.

Tradycyjny biskup katolicki w pełnych ornatach liturgicznych stoi w historycznym kościele polskim z witrażami przedstawiającymi sceny polskiej historii i męczeństwa.
Kurialiści

Dialog bez nawrócenia: modernistyczne wypaczenie pojednania w wywiadzie z abp Muszyńskim

Portal Tygodnik Powszechny (12 listopada 2025) publikuje wywiad z abp Henrykiem Muszyńskim, promujący dialog polsko-niemiecki w oderwaniu od katolickich zasad przebaczenia. Wypowiedź hierarchy pełna jest modernistycznych redukcji, sprowadzających pojednanie do czysto humanitarnego gestu, pozbawionego nadprzyrodzonej perspektywy nawrócenia i zadośćuczynienia.

Zdjęcie przedstawiające tradycyjnego biskupa katolickiego modlącego się nad granicą polsko-niemiecką nad Odrą i Nysą Łupicką. Pejzaż przedstawia zniszczenia wojenne i opuszczone wsie.
Świat

Od „linii” do granicy: Polska i Niemcy nad Odrą i Nysą w świetle doktryny katolickiej

Portal Tygodnik Powszechny (12 listopada 2025) przedstawia artykuł Jacka Stawiskiego gloryfikujący traktat graniczny z 1990 r. jako „wielką zmianę w polsko-niemieckiej rzeczywistości”. Autor opisuje proces uznania granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej jako sukces „dialogu” i „pojednania”, otwierający drogę do integracji z NATO i UE. Pomija jednak kluczowy fakt: cały ten proces odbywał się w oderwaniu od nadprzyrodzonego porządku i zasad katolickiej nauki społecznej.

Przewijanie do góry